TURİZM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
 
TANRISEVEN “TİRE’Yİ TURİZM MERKEZİ YAPACAĞIZ”
 
Tire ilçesinde Turizm Haftası etkinlikleri görkemli görüntülere sahne oldu. Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, Tire’yi turizm merkezi haline getireceklerini söyledi.
Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası etkinlikleri Tire’de coşkuyla yapıldı. İlk kez Turizm Haftası etkinlikleri düzenlenen Tire’de Kaymakamlık tarafından hazırlanan programı, Tireliler büyük bir ilgi ile izledi.
 
“TİRE, BARIŞ VE HOŞGÖRÜ KENTİDİR”
 
Programda bir konuşma yapan emekli öğretmen Yılmaz Göçmen, Tire’de yüz yıllar boyunca, Türk, Rum, Ermeni ve Musevilerin bir arada yaşadığını belirterek, “Geçmişten bu yana Tire’de her mezhep ve tarikat bulunur. Bütün din ve inançlar, Tire’de huzur ve hoşgörü içinde beraber yaşamıştır” şeklinde konuştu. Göçmen, Tire’nin kültür ve turizm mirasının da son derece zengin olduğunu belirtti.
 
TANRISEVEN, “TİRE TURİZM MERKEZİ OLACAK”
 
Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, bu yıl ilk kez Tire’de Turizm Haftasını şenlik havası içinde kutladıklarını belirterek, beş bin yıllık tarihi bulunan Tire’de turizmi geliştireceklerini belirtti. Kaymakam Tanrıseven şunları kaydetti:
 
“KÜLTÜR VE İNANÇ TURİZMİ GELİŞTİRİLECEK”
 
“Tire kültür ve inanç turizmi için son derece zengin bir merkezdir. Eski tarihi eserleri ayağa kaldırıyoruz. Tire Belediyesi ile birlikte kentin tarihi dokusunu ortaya çıkaracak çalışmalar yapıyoruz. Bu çerçevede Cumhuriyete tanıklık eden Hükümet Konağı da Valiliğimizin desteğiyle aslına uygun olarak restore edilecek ve halkımızın hizmetine sunulacaktır. Tire’de kültür ve inanç turizmi geliştirilecek.”
 
“TİRE, AGRO VE GASTRO TURİZM MERKEZİ”
 
“Kültür turizminin yanı sıra agro turizm (tarım turizmi) ve gastro turizm (yiyecek odaklı turizm) konusunda da Tire, Türkiye’de en mümbit potansiyele sahip kentlerden biridir. Tire’yi yurtiçinde ve yurtdışında daha çok tanıtarak, ilçemize daha fazla turist çekeceğiz. Kazanan Tire olacak, Tire Esnafı olacak, Ülkemiz olacak.”
 
GÖSTERİLER VATANDAŞLARI BÜYÜLEDİ
 
Her yaştan Tire Halkı, Kent Müzesi önünde yapılan Turizm Haftası etkinliklerine büyük ilgi gösterdi. Tire Kaymakamlığı Halk Eğitim Merkezi, mehter ve halk oyunları ekiplerinin gösterileri vatandaşlardan tam not aldı. Tire Belediyesi halk oyunları ekibinin gösterileri de beğeni topladı.
Turizm Haftası etkinliklerine Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, Tire Belediye Başkan Yardımcısı Mengü Önler, Emniyet Müdürü Engin Tekik, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Erkut, müdürler ve çok sayıda vatandaş katıldı.